על אודות

בחוג קיימים שני מדורים: שפה וספרות גרמנית ולימודים רוסיים ומזרח אירופיים.

 

המדור לשפה וספרות גרמנית

מטרת הלימודים היא להקנות לסטודנטים שליטה בשפה הגרמנית וכן להעניק היכרות מעמיקה עם הספרות של העולם דובר הגרמנית ותרבותו. המדור לשפה וספרות גרמנית הוא המקום היחיד בארץ, שבו ניתן לקבל תואר אקדמי בלימודי השפה הגרמנית ותרבותה.

 לא נדרשת ידיעה מוקדמת של השפה הגרמנית. הלימודים בנויים כך שכבר בסוף לימודי התואר הראשון הסטודנטים מסוגלים לקרוא ולדבר באופן שוטף בגרמנית, וזאת במקביל לבניית תשתית דקדוקית וסגנונית לכתיבה בשפה הגרמנית.

 

המדור ללימודים רוסיים ומזרח אירופיים

אוהבים את התרבות הרוסית? רוצים לעשות מזה תואר?

תכנית הלימודים מציעה מגוון רחב של קורסים בכל תחומי הספרות והתרבות הרוסית. החוג מספק את צרכיהם של הסטודנטים בכל הרמות: לבעלי ידיעה טובה ברוסית, לאלה המכירים את השפה אך גדלו וחונכו בשפה העברית, ולצברים המתחילים את לימודי השפה מא"ב ומעקרונות הדקדוק, ומסיימים את התכנית עם מיומנות בכל אלה.

התכנית רשמה לזכותה הישגים אקדמיים ברמה גבוהה ביותר והכרה בארץ ובעולם.

 קצת לעומק:

אנו מציעים לסטודנטים להתמחות באחת מהמגמות הבאות:

1. הדגש בשפה ולספרות רוסית:

תכנית הלימודים עוסקת בלימוד ידיעות יסוד בספרות ובתרבות של רוסיה והמרחב הסלאווי. בתכנית מוצעים קורסים בנושאים בין-תחומיים כגון היחסים בין בלשנות לספרות, ספרות ופילוסופיה, ספרות וקולנוע, התרבות הרוסית ותרבויות אחרות, ביניהן התרבות היהודית והישראלית.

2. הדגש בהיסטוריה ובתרבות של רוסיה:

תכנית הלימודים עוסקת בלימוד ההיסטוריה של רוסיה, מבחינת ההתפתחות בזמן ומבחינה תרבותית, חברתית ומדינית של תולדותיה.

בשתי המגמות סטודנטים שאינם דוברי רוסית ירכשו ידיעה בשפה הרוסית.

למה ללמוד את זה?

מתעניינים בשפה הגרמנית? או בספרות הגרמנית? המדור ללימודים גרמניים נמצא בקשר הדוק עם אוניברסיטאות וחוקרים מובילים בעולם בתחום הגרמניסטיקה: במדור מלמד באופן קבוע מרצה בכיר מגרמניה שמציע קורסים בספרות הגרמנית ובתרבותה, וזאת בנוסף לביקורים של מרצים אורחים מחו"ל במסגרת סמינרים מרוכזים וכנסים אקדמיים.

לסטודנטים המעוניינים להמשיך לימודיהם לתואר שני ושלישי באוניברסיטה מוצעות מסגרות להעשרת המחקר, הן בתוך האוניברסיטה והן מחוצה לה, במסגרת שיתופי פעולה בין-אוניברסיטאיים. המדור מציע שורה של מלגות לקורסי קיץ בארצות דוברות גרמנית לתקופות זמן שונות (החל ממספר שבועות וכלה בחודשיים) כדי לשפר את מיומנויות הלמידה של השפה הגרמנית והשליטה בה. בנוסף למלגות ללימודי השפה, ובמסגרת הקשרים האקדמיים שבין האוניברסיטה העברית ל"אוניברסיטה החופשית" בברלין, יוצעו לסטודנטים מצטיינים של המדור מלגות לימודים בברלין למשך כל ה סמסטר האחרון של התואר הראשון.

 

למה לימודים רוסיים ומזרח אירופיים? השפה הרוסית אינה זרה ל- 20% מכלל הישראלים, ול- 40% יש שורשים ברוסיה ובמזרח אירופה. לימודי ההיסטוריה, התרבות והשפה הרוסית אהודים על ישראלים רבים אף שאינם דוברי השפה, בשל התפקיד של רוסיה ויהודיה בעיצוב התרבות היהודית והישראלית המודרנית.

הצטרפו אלינו לתכנית היחידה בארץ בלימודים רוסיים ומזרח אירופיים. 

מזכירות

המדור ללימודים רוסיים ומזרח אירופאיים:

יועצת לימודים: 
ד"ר נינה רודניק: ninarudnik@gmail.com

המדור לשפה ותרבות גרמנית: 

ראש החוג ויועץ החוג: פרופ' כריסטוף שמידט, חדר: 7738
שעות קבלה: יום ג' 9:30-10:30  

 

מזכירה אקדמית עבור שני החוגים:

 

מיטל ביטון

02-5883581

 meitalb@savion.huji.ac.il
שעות קבלת קהל: יום א' 14:00-11:00, ימים ב'-ה': 13:00-10:00